Imovina investicijskih fondova u rujnu porasla je za 440 milijuna kuna. Prema posljednjim podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, domaći fond menadžeri na kraju prošloga mjeseca upravljali su sa ukupno 13,19 milijardi kuna. Ipak solidan rujanski rezultat još uvijek nije spasio drastičan pad imovine koji se dogodio u srpnju. Tog je mjeseca iz fondovske industrije povučeno 2,5 milijardi kuna. Na kraju srpnja domaći fond menadžeri upravljali su s najnižom razinom kapitala od kolovoza 2012., kada je imovina iznosila 11,86 milijardi kuna. Snažno povlačenje novca iz fondova bila je posljedica izdanja obveznice, a najveći udarac, logično, pretrpili su novčani fondovi čija je imovina pala čak 22,41 posto, odnosno za 2,5 milijardi kuna na 8,8 milijardi. Novčani fondovi još uvijek se nisu oporavili. Naime, podaci Hanfe za rujan pokazuju da je ukupna imovina novčanih fondova bila 9,65 milijardi kuna. To je 15 posto manje nego na kraju lipnja, ali 9,4 posto više nego na kraju srpnja.
Imovina investicijskih fondova u rujnu porasla je za 440 milijuna kuna.
Prema posljednjim podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, domaći fond menadžeri na kraju prošloga mjeseca upravljali su sa ukupno 13,19 milijardi kuna. Ipak solidan rujanski rezultat još uvijek nije spasio drastičan pad imovine koji se dogodio u srpnju. Tog je mjeseca iz fondovske industrije povučeno 2,5 milijardi kuna. Na kraju srpnja domaći fond menadžeri upravljali su s najnižom razinom kapitala od kolovoza 2012., kada je imovina iznosila 11,86 milijardi kuna.
Snažno povlačenje novca iz fondova bila je posljedica izdanja obveznice, a najveći udarac, logično, pretrpili su novčani fondovi čija je imovina pala čak 22,41 posto, odnosno za 2,5 milijardi kuna na 8,8 milijardi. Novčani fondovi još uvijek se nisu oporavili. Naime, podaci Hanfe za rujan pokazuju da je ukupna imovina novčanih fondova bila 9,65 milijardi kuna. To je 15 posto manje nego na kraju lipnja, ali 9,4 posto više nego na kraju srpnja. I dalje je najveći novčani fond ZB Investa, ZB Plus čiji su fond menadžeri na kraju prošloga mjeseca upravljali s 2,52 milijarde kuna.
Slijedi ga Erste Money s imovinom od 1,61 milijardu kuna. Tom je fondu imovina ove godine snažno rasla i na kraju srpnja iznosila je više od dvije milijarde kuna. No kako su se investitori pripremali za obvezničko izdanje Ministarstva financija, većinu kapitala koji su ostavili novčanim fondovima na čuvanje dali su za obveznice. Ono što je ostalo, ako je ostalo, vratili su natrag fondovskoj industriji.
Treći po veličini novčani fond i posljednji s imovinom višom od milijardu kuna je PBZ Novčani čini su fond menadžeri na kraju rujna upravljali sa 1,4 milijarde. Najbolji prinos u rujnu imao je fond KD Nova Europa koji više od pola imovine ima uloženo u Rusiji. Svojim je investitorima zaradio 8,6 posto. S druge strane, najveću korekciju imao je fond C-premium s padom prinosa od 3,41 posto. Riječ je o mješovitom fondu s više od pola imovine u dionicama.